top of page

W tej sekcji dowiesz się, jaki wpływ na produkcję ma azymut i kąt pod jakim ustawione są moduły fotowoltaiczne, a także jakie inne czynniki mają wpływ na wydajność instalacji fotowoltaicznej

        Azymut i kąt pod jakim zainstalowana jest instalacja, jej ewentualne zacienienie oraz jakość użytych komponentów odgrywają kluczową rolę w produkcji energii przez instalacje fotowoltaiczną.
Ilość generowanej energii zależy w dużej mierze od nasłonecznienia, które wskazuje, ile energii słonecznej dociera na daną powierzchnię. Średnie roczne nasłonecznienie na płaszczyznę poziomą w południowej Polsce wynosi 1011,62 kWh/m² (wg danych odnotowanych przez stację pogodową w Bielsku-Białej).

Jednakże, dokładne wartości nasłonecznienia są zależne od kąta i azymutu pod jakim znajduje się dana płaszczyzna, co przekłada się na zakres od 830 do 1163 kWh/m². Wybór odpowiedniego kąta instalacji jest kluczowy dla osiągnięcia maksymalnej produkcji energii. Zazwyczaj instalacje, których kąt nachylenia wynosi 15-60° pod każdym azymutem pomiędzy 90-270°, są bardzo opłacalne i generują dużą ilość energii. Przeciwwskazaniem dla kątów poniżej 10° jest niewystarczające samoczyszczenie za pomocą deszczu, oraz długo zalegający śnieg w zimie.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                Wybór odpowiedniego kąta i azymutu instalacji jest kluczowy dla osiągnięcia maksymalnej produkcji energii. Instalacje z modułami skierowanymi na południe osiągają optymalne wyniki przy kącie 35°, ale kąty 50-70° również oferują bardzo dobrą produkcję energii. Natomiast instalacje o mniej korzystnym azymucie, czyli skierowane na wschód lub zachód, osiągają wyższą produkcję energii przy niskich kątach.


 

               

 

 

                         

       

 

 

 

 

            Rozłożenie modułów na różne strony świata ma też swoje plusy, jednym z nich jest zwiększenie autokonsumpcji, w przypadku instalacji ustawionej w kierunku południowym, średnia autokonsumpcja nie przekrocza z reguły 20%, w przypadku instalacji zamontowanej na dwóch kontach np. na wschód/zachód autokonsumpcja może wzrosnąć do ponad 30% (Czym jest autokonsumpcja przeczytasz tutaj: Autokonsumpcja – słowo klucz)

 

 

 

             Warto również zauważyć, że produkcja energii różni się w poszczególnych miesiącach. Na przykład instalacja o niskim kącie nachylenia skierowana na południe może wyprodukować 30% mniej energii zimą w porównaniu z instalacją o wyższym kącie.

 




 

 

 

 

 

 

 

 

 


               Orientacja modułów nie jest jednak jedyną zmienną, która wpływa na produkcję z instalacji fotowoltaicznej:

 Produkcja instalacji [kWh] =
Nasłonecznienie na dany kąt [kWh] x moc modułów [kWh] 
x współczynnik wydajności

Czym jest współczynnik wydajności?
             

                      Współczynnik wydajności to kolejna ważna zmienna wpływająca na produkcję instalacji. Składa się on z wielu elementów, w tym jakości użytych komponentów oraz potencjalnego zacienienia instalacji. W przypadku instalacji opartej na wysokiej jakości sprzęcie, współczynnik wydajności wynosi około 90%. Natomiast wybór sprzętu niskiej jakości może obniżyć ten współczynnik nawet do poziomu poniżej 75%.


                     Niezwykle ważnym aspektem jest to, czy na instalację będzie miało wpływ zacienienie. Przy źle dobranym sprzęcie lub błędnym montażu, wpływ zacienienia może obcinać produkcję nawet o kilkadziesiąt procent, a nawet wydawać się mogło niegroźny mały cień w niektórych wypadkach o kilkanaście procent. Oczywiście, nie musi tak być, rozwiązania tego problemu poznasz tutaj: dobór sprzętu.

Pomiar elektryczne przed montażem - dlaczego są ważne

W tej sekcji, dowiesz się, jakie pomiary elektryczne powinien wykonać instalator aby upewnić się, czy instalacja będzie działała prawidłowo

                Temat pomiarów elektrycznych przed montażem instalacji fotowoltaicznej niestety jest nadal zaniedbywany przez handlowców, a może odgrywać kluczową rolę w odpowiednim dobraniu instalacji, tak aby działała bezawaryjnie.
 

                 Obecnie, największym problemem związanym z integracją instalacji fotowoltaicznej z siecią jest wzrost napięcia w punkcie przyłączenia, co może skutkować wyłączaniem się instalacji i obniżeniem uzysków, co jest niezadowalające dla inwestora. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj (LINK).

Lepiej zapobiegać niż leczyć
               
 Pomiary napięcia oraz impedancji w miejscu przyłączenia pozwalają określić, jaką moc instalacji fotowoltaicznej możemy podłączyć na każdą z fazę. Gdy wartości te nie spełniają oczekiwań inwestora, istnieją rozwiązania pozwalające na ograniczenie eksportu energii do sieci najlepiej poprzez zwiększenie autokonsumpcji (LINK), lub ograniczenie mocy szczytowej instalacji, co nie wpłynie znacząco na produkcję energii, a poprawi stabilność działania.
 

Poniżej znajduje się wykres przedstawiający zależność pomiędzy impedancją w miejscu przyłączenia, a mocą instalacji możliwą do podłączenia na poszczególną fazę.

Dobór sprzętu do oczekiwań

Sprzęt dostępny na rynku posiada różne parametry i możliwości, zapoznaj się z podstawami doboru inwerterów oraz modułów fotowoltaicznych, tak żeby spełniał Twoje oczekiwania



Inwerter jest sercem instalacji – to on zamienia prąd stały z modułów PV na prąd przemienny, który możemy użytkować w naszym domu.

 

Przy wyborze inwertera musisz zadać sobie kilka zasadniczych pytań:

  • Czy instalacja fotowoltaiczna będzie zacieniona lub moduły będą posadowione na dachu skomplikowanym?

     

                  Jeżeli instalacja będzie zacieniona, lub montaż modułów odbędzie się na wielu połaciach i/lub pod wieloma kątami (więcej niż 2), dla najlepszej pracy instalacji należy wybrać inwerter z optymalizatorami mocy lub mikroinwertery. Najdoskonalszym w tym wypadku rozwiązaniem jest użycie optymalizatorów mocy; w tej chwili dwóch producentów proponuje takie rozwiązanie na wysokim poziomie – SolarEdge oraz Huawei.

    W innym wypadku, tańsze rozwiązanie w postaci inwertera łańcuchowego sprawdzi się również bardzo dobrze. Gdyby warunek ekonomiczny nie pozwalał na użycie wyżej wymienionych, droższych rozwiązań, a zacienienie może wpływać na działanie instalacji, należy zastanowić się nad inwerterem z funkcją Global MPPT, która pozwala na znalezienie globalnego punktu mocy maksymalnej i gwarantuje lepszą pracę zacienionej instalacji.

     

  • Czy myślisz o rozbudowie instalacji w przyszłości?

                      Jeśli myślisz o stopniowej rozbudowie instalacji, najlepiej jest wybrać instalację na mikroinwerterach (hoymiles, enphase) Innym rozwiązaniem jest zakup inwertera wyższej mocy, najlepiej z wolnym wejściem MPPT, lub zastosowanie inwertera z optymalizatorami. Więcej na ten temat dowiesz się tutaj: Rozbudowa instalacji – czy warto zostawić sobie furtkę do dalszej rozbudowy?
     

  • Czy myślisz o montażu magazynu energii (od razu lub w przyszłości)?


                   Jeżeli odpowiedź jest twierdząca, jasnym wyborem będzie inwerter hybrydowy, który pozwala na połączenie magazynu bezpośrednio do inwertera. W innym przypadku, wystarczającym rozwiązaniem będzie użycie inwertera sieciowego.

     


    Jakie są Twoje wymagania co do funkcjonalności inwertera?
     

    • Podstawowa funkcjonalność: Praktycznie każdy z inwerterów obecnie dostępnych w polskiej dystrybucji oferuje podstawowy monitoring instalacji online oraz podstawowe funkcje sterowania mocą oraz mocą bierną. Posiada również wbudowane podstawowe zabezpieczenia. To rozwiązanie spełnia oczekiwania większości użytkowników w naszym kraju. Poziom monitorowania pozwala także instalatorowi na zdalną diagnostykę 90% usterek i skuteczną obsługę klienta.

    • Podgląd na poziomie pojedynczego modułu: Podgląd pracy pojedynczego modułu pozwala na dokładną analizę pracy instalacji, a także na wykrycie mniej oczywistych usterek. (SolarEdge, Huawei, Hoymiles)

    • Rozbudowa o dodatkowe urządzenia smart: Inwertery marek premium (Fronius, SolarEdge) pozwalają na rozbudowę instalacji fotowoltaicznej o urządzenia służące zarządzaniem energią, co pozwala na sterowanie innymi urządzeniami, tak żeby jak najlepiej wykorzystać nadwyżkę energii, np. do ładowania samochodu elektrycznego, czy podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

    • Zaawansowane funkcje: Niektórzy producenci oprócz podstawowej funkcjonalności, oferują rozbudowane funkcje sterowania mocą bierną, dodatkowe zabezpieczenia np. AFCI oraz zaawansowane oprogramowanie

      Czy zależy Ci na poprawie bezpieczeństwa instalacji?

                Producenci oferują kilka rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo pracy instalacji. Poza rozwiązaniami standardowymi, takimi jak wykrywanie prądu różnicowego czy monitorowanie rezystancji izolacji, które są dostępne w każdym inwerterze, są to:
       

    • Optymalizatory mocy: przy użyciu pełnej optymalizacji instalacji, w przypadku wykrycia usterki przez inwerter, napięcie na poziomie optymalizatora spada do 0-1V, co oznacza, że maksymalne napięcie instalacji nie przekracza napięcia pojedynczego modułu (z reguły 30-50V). (SolarEdge, Huawei)

    • Mikroinwertery: dzięki użyciu mikroinwerterów bezpośrednio pod modułami fotowoltaicznymi, potencjalnie niebezpieczny prąd stały nie dostaje się w ogóle do budynku. (Hoymiles, Enphase)

    • AFCI - Funkcja wykrywania łuku elektrycznego, kolejna pożądana funkcja zwiększająca bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej, AFCI wykrywa iskrzenie związane ze słabym połączeniem, które jest główną przyczyną awarii instalacji fotowoltaicznych, oraz potencjalną przyczyną pożaru. 
       

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo całej instalacji fotowoltaicznej i najczęstsze usterki napotykane w tym zakresie, odsyłam do działu BEZPIECZEŃSTWO.

           Inwerter poza tym powinien być dobrany do charakterystyki modułów fotowoltaicznych, przede wszystkim poprzez dobranie odpowiedniej mocy, maksymalnej mocy/MPPT, zakresu pracy MPPT, ilości MPPT, Maksymalnego prądu wejściowego i maksymalnego prądu zwarciowego.

 

               Za produkcję energii odpowiadają moduły fotowoltaiczne. W ostatnich latach rynek mocno się ujednolicił, prawie wszystkie moduły dostępne na rynku są to moduły monokrystaliczne z ogniwami połączonymi w takiej lub innej technologii, większość różnic jest mało istotnych, a wręcz kosmetycznych. Więc na co należy zwrócić uwagę?
 

        Typ ogniwa: W praktyce przy wyborze modułów do naszej instalacji spotkamy się z dwoma                 typami ogniw: ogniwa typu P, oraz ogniwa typu N, i tutaj przewagę mają ogniwa typu N, czyli             tzn. moduły N-Type. Moduły N-Type wyróżniają się lepszymi parametrami, oraz brakiem         zjawiska  LID, które wywołuje spadek nawet 3% w pierwszych tygodniach pracy klasycznego ogniwa typu P.

Podstawowe parametry z karty katalogowej:
 

  • Moc – wbrew pozorom, mniej istotny parametr, bo jak wiadomo, moduły fotowoltaiczne występują w różnych rozmiarach, dlatego przekrzykiwanie się sprzedawców, o to który moduł jest mocniejszy, w celu pokazania jego wyższości, po to żeby zamontować klientowi na dachu moduł wielkości dwudrzwiowej szafy, jest dla mnie niezrozumiałe, istotna jest moc całej instalacji, nie pojedynczego modułu. Jeden element mający znaczenie, to tolerancja mocy, producenci podają pewne widełki, jeśli chodzi o deklarowaną wartość mocy, należy wybierać tylko te moduły, które posiadają dodatnią tolerancję mocy, wtedy mamy gwarancję, że zakupiona moc, będzie odpowiadać rzeczywistości.
     

  • Sprawność – parametr ważniejszy od mocy, to ten parametr definiuje, jaki procent energii promieniowania słonecznego zostanie wykorzystany do generowania energii elektrycznej, to sprawność modułów przekłada się bezpośrednio na to, ile mocy uzyskamy z każdego m2 instalacji. Większość modułów aktualnie w sprzedaży posiada sprawność powyżej 21%, wynik poniżej tej wartości w aktualnych warunkach można określić jako średnią lub nawet niską, moduły o sprawności poniżej 20% raczej można uznać za przestarzałe. 

  • Współczynnik wypełnienia (FF) – uważany za wyznacznik jakości modułów fotowoltaicznych, współczynnik wypełnienia większości aktualnie produkowanych modułów posiada wartość 78% i wyższą, jeżeli ten wynik jest wyraźnie niższy, szczególnie poniżej 75%, oznacza to, że mam do czynienia z modułami klasy B, czyli jak sam nazwa wskazuje, niższej kategorii.

  • Współczynnik temperaturowy mocy – moc instalacji spada wraz ze wzrostem temperatury, im wartość jest bliższa zera, tym lepiej, aktualne wartości górnej półki modułów to około -0,31%, standardową wartością jest -0,34%, wartości niższe, zazwyczaj świadczą o tym, że moduł nie jest godny polecenia.
     

Inne tematy na które warto zwrócić uwagę:

  • Degradacja folii elektroizolacyjnej jest to zjawisko które występuje w mniejszym lub większym stopniu, dlatego należy wybierać moduły wysokiej jakości, żeby mieć gwarancję, że materiał tylny modułu, nie rozwarstwi się/popęka po latach, dodatkowym atutem może być użycie drugiej warstwy szkła, zamiast tylnej folii (moduły double glass).

  • Estetyka, moduły występują w wersji w czarnej lub srebrnej ramie, sam moduł również może być cały czarny (full black), lub nawet innego koloru, na estetykę ma wpływ również technologia łączenia ogniw, dla osób które estetykę stawiają na pierwszym miejscu, może mieć znaczenie, czy z frontu modułów widoczne są szynowody (bus bary), nie będą one widoczne np. przy użyciu technologii gontowej.

    Zwykle mamy do czynienia z dwoma formami gwarancji: gwarancją na produkt i gwarancją na moc wyjściową.

  • Gwarancja na produkt: Obejmuje wszystkie wady i błędy produkcyjne, usterki produktu. Zwykle 12-15 lat, nawet 25 lat.
     

  • Gwarancja na mocFaktem jest, że moduły fotowoltaiczne tracą moc z czasem, każdy szanujący się producent w tej chwili deklaruje wartość powyżej 84% po 25 latach, najlepsi nawet powyżej 89%, oraz 87% po 30 latach. Warto mieć na uwadze, że egzekwowanie gwarancji od niektórych firm, w niektórych wypadkach będzie problematyczne, najlepiej wybierać znane marki z Polską dystrybucją lub polskie marki.

Bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej

Zapoznaj się z najczęstszymi przyczynami awarii instalacji, oraz narzędziami które zwiększają jej bezpieczeństwo

Na samym początku należy zaznaczyć, że dobrze wykonana instalacja fotowoltaiczna jest bezpieczna, niezależnie od tego, czy znajduje się na dachu, czy na gruncie.

Główną przyczyną awarii generatora PV jest spalenie konektora MC4, dlatego istotne jest, żeby używać wyłącznie oryginalne konektory MC4.

Jeżeli chcecie państwo zadbać o bezpieczeństwo instalacji w sposób szczególny, oto kilka rozwiązań:

 

Rozwiązania podstawowe:

  • Montaż modułów wyższej klasy ogniowej w podwójnym szkle zamiast tylnej folii,

  • Użycie optymalizatorów mocy lub mikroinwerterów,

  • Zastosowanie inwertera z funkcją wykrywania iskrzenia (AFCI)


Rozwiązania dodatkowe:

  • Zastosowanie osłon z proszkiem gaśniczym na każdym złączu,

  • Specjalne zabezpieczenie dróg kablowych (prowadzenie w rurach metalowych),

  • Zastosowanie przeciwpożarowego wyłącznika instalacji fotowoltaicznej – rozwiązanie, które zależnie od konkretnego przypadku zwiększa lub zmniejsza bezpieczeństwo instalacji.
     

Dodatkowo cała powierzchnia generatora powinna być uziemiona, dla ciągłości przewodu ochronnego powinny zostać użyte środki specjalne, takie jak np. podkładki uziemiające.

Sytuacją optymalną jest taka, w której generator PV jest w obszarze chronionym instalacji odgromowej. W niektórych przypadkach, zaleca się przerobienie lub rozbudowę istniejącej instalacji odgromowej.

Rozbudowa instalacji, czy warto zostawić sobie furtkę do dalszej rozbudowy?

W tej sekcji dowiesz się, w jaki sposób zamontować instalację gotową do dalszej rozbudowy, oraz czy warto.

Argumenty za przygotowaniem instalacji do przyszłej rozbudowy:
 

  1. Elastyczność i dostosowanie do zmian potrzeb: Nasze potrzeby energetyczne mogą się zmieniać z czasem. Zostawienie możliwości rozbudowy instalacji pozwala na dostosowanie jej do wzrastającego zapotrzebowania na energię. Może to wynikać z rozwoju rodziny, zakupu elektrycznego samochodu czy innych zmian w stylu życia. Dzięki temu unikamy sytuacji, gdy instalacja jest za mała i nie pokrywa naszych bieżących wymagań.

  2. Oszczędność finansowa: Planowanie rozbudowy już na etapie projektowania początkowej instalacji pozwala uniknąć dużych kosztów, jakie mogą wystąpić przy montażu nowej instalacji "od zera".

  3. Wartość inwestycji: Fotowoltaiczna instalacja jest inwestycją na długie lata. Dzięki możliwości rozbudowy jej wartość pozostaje atrakcyjna przez cały okres użytkowania. W przypadku ewentualnej sprzedaży nieruchomości, obecność elastycznej i przyszłościowo zaprojektowanej instalacji może znacząco podnieść jej wartość rynkową.
     

Podsumowując, pozostawienie sobie furtki na rozbudowę instalacji fotowoltaicznej to strategia przyszłościowego myślenia. Elastyczność i oszczędność finansowa to główne korzyści, które płyną z tego podejścia.


W przypadku rozbudowy, montaż kolejnego inwertera i nowej części instalacji "od nowa" wiąże się z dużymi kosztami. Oto kilka propozycji, co zrobić, żeby tego uniknąć:
 

  • Najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku jest wybór mikroinwerterów. Instalacja z mikroinwerterami na dachu lub bezpośrednio pod generatorem PV jest najbardziej elastyczną i umożliwia rozbudowę w dowolny sposób w przyszłości. Dany mikroinwerter jest kompatybilny z wieloma różnymi modułami PV, a same mikroinwertery w jednym łańcuchu nie muszą być tego samego typu. Dzięki temu użytkownik ma gwarancję, że instalację będzie można w łatwy sposób rozbudować, nawet po kilku latach po bazowym montażu.

  • Drugim rozwiązaniem jest wybór większego inwertera. Zazwyczaj inwertery fotowoltaiczne posiadają 2 wejścia. Zakładając, że dobierzemy inwerter większej mocy i pozostawiamy jedno wejście wolne, zostawiamy sobie furtkę na rozbudowę instalacji w przyszłości. Jest to jednak rozwiązanie mniej elastyczne i wiąże się z pewnymi stratami, związanymi z tym, że inwerter przed rozbudową pracuje z mocą znacząco poniżej swojej mocy znamionowej. Ponadto minimalną rozbudowę dedykuje nam zakres napięcia, w jakim pracuje wejście MPPT, z reguły jest to 6 modułów średniego rozmiaru.

  • Trzecim rozwiązaniem jest montaż wcześniej wspomnianych systemów z pełną optymalizacją. W tym wypadku rozbudowa wygląda podobnie jak w przypadku mikroinwerterów, ale należy wybrać wyższą moc inwertera, a rozbudowa wymaga użycia kompatybilnych optymalizatorów, których dostępność po latach może być trudna do zagwarantowania.

  • Rozbudowa w innym wypadku również jest możliwa, ale problematyczna, ponieważ zalecane jest użycie tych samych modułów, których dostępność zazwyczaj maleje w szybkim tempie. Ewentualnie dopuszczalne, ale niezalecane jest użycie modułów, jak najbardziej zgodnych prądowo z istniejącymi.

Dofinansowanie Mój Prąd 5.0

W tej sekcji dowiesz się, co zrobić, żeby skorzystać z dofinansowania

Aktualne dofinansowania prezentuje infografika
 

 

 

Dla samego montażu instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii, można dostać nawet 26000zł dotacji!
 

Ważne dotacja działa aż do wyczerpania środków, mój prąd 5.0 działa do grudnia włącznie, ale środki mogą skończyć się nawet we wrześniu!

Czy warto przyspieszyć montaż? Tak
Czy warto panikować? Nie, już teraz wiemy, że kolejna edycja programu Mój Prąd jest potwierdzona! Szczegóły nie są znane, ale patrząc na trend, najpewniej dotowane będą magazyny energii.


Skorzystaj z promocji, zakup magazyn energii, a na instalację fotowoltaiczną dostaniesz rabat!
Korzystaj z pełnego dofinansowania i fotowoltaiki w super cenie!

Kiedy to się zwróci?

W tej sekcji dowiesz się, jaki jest realny zysk z posiadania instalacji fotowoltaicznej i co, poza wielkością instalacji ma na niego wpływ

                  Z całą pewnością wiemy, że inwestycja w instalację fotowoltaiczną jest opłacalna. Jeżeli ktoś miał jakiekolwiek wątpliwości, aktualne ceny energii elektrycznej powinny szybko je rozwiać.

                 Aktualny system rozliczeń działa na zasadzie kupna i sprzedaży energii elektrycznej, na kwotę jaką płacimy za energię elektryczną składają się: cena energii elektrycznej, podatek, oraz inne koszty, które można określić jako koszty dystrybucji.
                 Zakład energetyczny, jest zobowiązany do zakupu od nas nadwyżki energii wyprodukowanej, kwota jaką uzyskujemy w ten sposób zasila nasz wirtualny portfel z którego opłacamy rachunek ze energię, ale bez kosztów dystrybucji, to co zużyjemy na bieżąco, jest natomiast czystym zyskiem.
 


               Zgodnie z powyższym stopa zwrotu instalacji fotowoltaicznej zależy od wielu zmiennych, takich jak między innymi: cena energii elektrycznej, cena zakupu energii elektrycznej, ceny samej instalacji oraz poziomu autokonsumpcji.


Poniższy wykres, przedstawia realne przykłady na podstawie cen instalacji opartych na solidnym sprzęcie, ze średniej półki cenowej:


 

Założenia: Cena energii elektrycznej razem z dystrybucją: 1,2zł, cena sprzedaży energii elektrycznej: 0,6zł, normalna autokonsumpcja=20% konsumpcji z PV, Instalacja nie jest przewymiarowana, a dobrana do potrzeb.
 

Poza czasem zwrotu poszczególnych instalacji, warto zwrócić uwagę na dwie zależności: 

- Czas zwrotu nie wzrasta, a nawet maleje przy większej inwestycji (przy założeniu, że instalacja jest dobrana pod aktualne zużycie) 
- im wyższa autokonsumpcja, tym szybszy czas zwrotu instalacji,


Cen po jakich zakład energetyczny kupi od nas nadwyżkę energii nikt nie jest w stanie zagwarantować, ale im wyższa jest autokonsumpcja, tym mniejsze ma to znaczenie.
.

W celu dokładnych obliczeń dla Twojego przypadku, polecam kalkulator na stronie aktywnyprosument.pl:
https://aktywnyprosument.pl/net-billing-kalkulator-optymalnej-produkcji-w-2023-roku/

Autokonsumpcja - Słowo klucz

W tej sekcji dowiesz się, czym jest autokonsumpcja i dlaczego jest tak ważna

Autokonsumpcję możemy zdefiniować na dwa sposoby:
 

  1. Stosunek zużycia energii na potrzeby własne do produkcji energii z instalacji fotowoltaicznej (zużycie z PV).

  2. Stosunek zużycia własnego do całkowitego zużycia energii.

Obie definicje są prawidłowe, ale wymagają rozróżnienia.
 

Zgodnie z treścią dostępną tutaj: kiedy to się zwróci?, im wyższa jest autokonsumpcja, tym korzystniej dla użytkownika instalacji fotowoltaicznej.

Wynika to z dwóch przyczyn:


Po pierwsze, energia zużyta na bieżąco, niezależnie od aktualnego systemu rozliczeń (np. 80/20 lub net-metering), obniża rachunek za prąd w sposób "poza systemem", po prostu zmniejsza pobór energii z sieci, a co za tym idzie, rachunek za prąd maleje.


Po drugie, dzięki autokonsumpcji nie jesteśmy zależni od cen zakupu energii, które będą się zniemać w czasie, i nikt nie zagwarantuję, jaka stawka bedzie nas dotyczyć w przyszłości.


Jak śledzić poziom autokonsumpcji?


Najprostszym narzędziem do kontroli autokonsumpcji jest zestawienie produkcji energii z instalacji fotowoltaicznej z wykresami udostępnionymi przez dostawcę energii np. w aplikacji  elicznik).

Bardziej wygodnym podejściem jest montaż dodatkowego inteligentnego licznika połączonego z instalacją fotowoltaiczną. Dzięki takiemu licznikowi w jednym miejscu możemy śledzić ilość energii pobranej, oddanej, produkcję z instalacji oraz ilość energii zużytej na bieżąco.

 

 

 

 

 

 



 

 

 

 

 

 

 

Jak zwiększyć autokonsumpcję?

Na podstawie danych możemy dążyć do zwiększenia autokonsumpcji na różne sposoby:
 

  1. Manualnie: Oznacza to świadome działanie inwestora, czyli załączanie odbiorników elektrycznych w momencie, kiedy moc instalacji jest najwyższa (najczęściej w okolicach południa)
     

  2. Automatycznie: Możemy zastosować półinteligentne rozwiązania, takie jak gniazdka programowalne, które załączają odbiorniki w określonym czasie.
     

  3. Inteligentnie: poprzez systemy zarządzania energią, możemy sterować odbiornikami zależnie od nadwyżki energii, system wymaga montażu inteligentnego licznika, oraz urządzeń wykonawczych, więcej dowiesz się tutaj: Zarządzanie energią
     

  4. Rozwiązaniem kompleksowym jest natomiast montaż magazynu energii, który również jest sterowany przez system zarządzania energią. Dzięki temu magazyn ładuje się w momencie nadwyżki energii i oddaje ją w momencie większego zapotrzebowania. 

Magazyn energii - czy to się opłaca?

W tej sekcji, dowiesz się, jakie korzyści można uzyskać, dzięki montażowi magazynu energii.

             Montaż magazynu energii, w zależności od mocy instalacji, oraz pojemności magazynu zwiększa konsumpcję własną teoretycznie nawet do 100%, w praktyce, za realną wartość przyjmuje się  70% własnego zużycia energii.
 

O ile w miesiącach wiosennych, letnich i jesiennych 100% niezależność energetyczna jest możliwa, o tyle przewymiarowanie instalacji, które dawałoby takie możliwości, jest nieopłacalne.
 

W praktyce montaż magazynu wydłuża czas zwrotu inwestycji, ale zwiększa zysk w przyszłości, na stopę zwrotu w tym wypadku, bardzo duży wpływ ma dotacja.

Opłacalność magazynu energii zależy od konkretnego przypadku i bardzo przydatna jest w tym wypadku analiza za pomocą oprogramowania i pomoc specjalisty.
 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Założenia: Instalacja 5kW z magazynem energii 5kWh, 
                  Instalacja 10kW z magazynem energii 10kWh,
                  Profil zużycia: Rodzina z dziećmi w wieku szkolnym,
                  Udział w promocji Razem Taniej

Dodatkowe plusy montażu magazynu energii:
                

  1. Montaż magazynu energii umożliwia znaczne ograniczenie zależności się od dostawców energii elektrycznej. Dzięki temu możemy uniezależnić się od cen zakupu i sprzedaży energii elektrycznej.

  2. Montaż magazynu energii może pomóc w wyrównywaniu obciążenia sieci elektroenergetycznej, użytkownik nie oddaje całości wyprodukowanej energii do sieci, co pośrednio wpływa na stabilność sieci.

  3. Inwestycja w przyszłość: Montaż magazynu energii jest inwestycją długoterminową, która po czasie zaczyna przynosić korzyści wyższe, niż klasyczna instalacja bez magazynu.

  4. Możliwość uruchomienia zasilania awaryjnego.


              

Zarządzanie energią - Zwiększ autokonsumpcję do maksimum

W tej sekcji, poznasz przykładowe metody zwiększenia autokonsumpcji poprzez montaż urządzeń do zarządzania energią

            Jak już wspomniano wcześniej, autokonsumpcja jest kluczowym elementem w efektywnym wykorzystaniu energii, pozwalając nam na korzystanie z wytworzonej energii we własnym zakresie i minimalizację zakupu energii z sieci.

Zarządzanie energią może przybierać różne formy, ale najbardziej inteligentnym rozwiązaniem jest zastosowanie systemu zarządzania energią (HEMS/EMS).

          Jedną z podstawowych funkcji jest uruchamianie odbiorników w zależności od produkcji energii. Przykładem takiego rozwiązania, które nie wymaga montażu dodatkowych urządzeń, jest wbudowana funkcjonalność inwertera Fronius. Należy jednak zaznaczyć, że ten system ma pewne ograniczenia, ponieważ "inwerter nie widzi" poboru innych odbiorników, co może powodować, że prąd nadal jest importowany z sieci, mimo uruchomienia odbiornika.

          Żeby zarządzać nadprodukcją energii, konieczne jest zastosowanie inteligentnego licznika (smart meter). Dzięki niemu system może monitorować aktualny nadmiar energii i zwiększać konsumpcję energii, zamiast wysyłać ją do sieci ( konkretne przykłady poniżej). Niektórzy producenci, jak Fronius czy Solaredge, oferują swoje gotowe systemy zarządzania energią, których częścią jest inwerter fotowoltaiczny.
W przypadku mniej rozbudowanej funkcjonalności sprzętu lub ze względów ekonomicznych, można wybrać alternatywne opcje zarządzania energią poprzez odrębne sterowniki innych producentów, lub jeżeli jest taka możliwość integrację jednego z drugim.

 

Podstawowe funkcje systemów zarządzania energią to:

  • Sterowanie pompą ciepła SG READY,

  • Załączanie grzałek (najczęściej do ciepłej wody użytkowej),

  • Płynne sterowanie grzałką lub innym obciążeniem o charakterze rezystancyjnym (zazwyczaj regulacja 0-3kW),

  • Sterowanie klimatyzacją (najczęściej włącz/wyłącz, ale w niektórzych wypadkach możliwe są też zaawansowane rozwiązania),

  • Inteligentne sterowanie ładowarkami samochodów elektrycznych (Przede wszystkim Fronius, Solaredge),

  • Sterowanie inteligentnymi gniazdkami, przekaźnikami, stycznikami i innymi urządzeniami wykonawczymi dla dowolnej konfiguracji.

    Podstawowym zadaniem zwiększenie autokonsumpcji do maksimum!

Dlaczego instalację się wyłączają?

W tej sekcji, dowiesz się jaki jest najczęstszy problem instalacji fotowoltaicznych, czym jest spowodowany, oraz jak temu zaradzić


                 Większość wyłączeń instalacji nie wynika z rzeczywistej awarii instalacji ani błędów wykonawczych, ale ze złej współpracy instalacji z siecią energetyczną. Skala zjawiska wzrostu napięcia w punkcie przyłączenia instalacji może być oszacowana przed montażem na podstawie pomiarów elektrycznych.
 

                 Zgodnie z polską normą, maksymalne napięcie w sieci może wynosić 253V (230V + 10%). Instalator jest zobowiązany do uruchomienia inwertera zgodnie z normą, co oznacza, że inwerter musi się wyłączyć po przekroczeniu tej wartości (według średniej 10-minutowej).
 

Wzrost napięcia zależy od impedancji sieci (która jest mierzalna), dlatego jesteśmy w stanie go przewidzieć i dobrać moc instalacji do możliwości.
 

W przypadku, gdy instalacja wyłącza się z jakiejkolwiek przyczyny (np. brak pomiarów wykonanych przez instalatora lub duży przyrost nowych instalacji w okolicy), można podjąć następujące kroki:
 

  • Uruchomienie trybu regulacji mocy biernej - ograniczenie mocy czynnej kosztem mocy biernej w momencie wzrostu napięcia. Należy pamiętać, że inwertery z niższej półki cenowej mogą mieć tę funkcję słabiej rozbudowaną.

  • Ograniczenie eksportu energii do sieci i zwiększenie konsumpcji własnej poprzez automatyczne załączanie grzałki lub innego odbiornika w momencie wzrostu napięcia. Można w tym celu zainwestować w system zarządzania energią, ale również bardziej podstawowe rozwiązania mogą być skuteczne.

  • Ograniczenie mocy szczytowej - zmniejszenie mocy szczytowej ma niewielki wpływ na całkowitą produkcję instalacji, ale może skutecznie zredukować ilość wyłączeń bez większych strat w produkcji energii.

  • Przeprowadzenie oględzin i ponownych pomiarów instalacji - słaby styk lub uszkodzony bezpiecznik może generować wzrost napięcia, szczególnie jeśli wzrost jest niesymetryczny na jednej fazie. Problem może leżeć w samej instalacji wewnętrznej.
     

Warto podkreślić, że winny może być zakład energetyczny. W przypadku, gdy napięcie sieci jest wysokie niezależnie od pracy instalacji, warto skontaktować się z dostawcą energii, ponieważ to oni są odpowiedzialni za dostarczanie jakościowej energii zgodnie z normami.

Masz inne pytania?

bottom of page